Výmena bedrového kĺbu

Ide o operačný zákrok, ktorý sa robí v celkovej anestézii. Je to veľký zásah do organizmu, ktorý však prinesie zásadné zmeny do kvality života pacienta. Nielen lekár, ale aj pacient má vplyv na to, ako operácia prebehne.

Ortopédia Bratislava

recepcia klinika ortopedika

Na našej ortopedickej klinike v Ružinove poskytujeme najvyššiu možnú kvalitu služieb, ktorú zabezpečuje profesionálny, skúsený a odborný personál s najlepším technickým vybavením. O úspechu takého zásadného zákroku, akým je výmena najväčšieho kĺbu v tele, rozhoduje do veľkej miery aj pacient a jeho predoperačné a pooperačné správanie.
Aj to je dôvod, prečo kladieme veľký dôraz na to, aby sa na operáciu bedrového kĺbu pacienti v spolupráci s našimi ortopédmi dobre pripravili.

Myseľ ako liek

Hoci operácia sa bude týkať dolnej časti tela, veľmi dôležitou súčasťou prípravy je mentálne nastavenie pacienta, teda jeho hlava. „Najvhodnejšie je, keď je presvedčený, že mu operácia zmení život v najlepšom slova zmysle, pretože doterajší spôsob liečby je neúspešný a on túži po zmene a je na ňu pripravený,“ hovorí zo skúsenosti MUDr. Tomáš Jakubík, ortopéd z Clinica Orthopedica.

Znamená to, že pokiaľ si pacient operáciu želá a napríklad si vizualizuje, že po nej a po uplynutí času nevyhnutného na rehabilitáciu bude opäť žiť bez bolesti a obmedzeného pohybu, s najväčšou pravdepodobnosťou to tak naozaj bude. Dôležité je dopredu sa oboznámiť s nemocničnou liečbou u nás na ortopédii v Ružinove.

Predoperačná príprava a starostlivosť

Na operáciu sa musí pripraviť aj organizmus. Čím sú svaly pevnejšie, tým ľahšie a rýchlejšie sa po zákroku zotavia. Preto je na našej klinike súčasťou predoperačnej prípravy aj rehabilitácia zameraná na posilnenie dôležitých svalových partií. Prebieha pod dohľadom skúsených

lôžková časť klinika ortopedika

fyzioterapeutov, samozrejme, v rámci fyzických možností pacienta. „Vzťah medzi stavom pohybového aparátu a znášaním pooperačnej starostlivosti a rehabilitácie je jednoznačný. Čím pevnejší je aparát, tým ľahšie sa telo po operácii vyrovnáva so zmenou a tým rýchlejšie sa dostáva do dobrej kondície,“ hovorí doktor Jakubík.

Súčasťou predoperačnej prípravy však nie sú len cviky na posilnenie svalstva, ale aj učenie sa, ako po operácii bedrového kĺbu ležať, ako vstávať, sedieť a ako chodiť s francúzskymi barlami. Jednoducho, čo sa pacient pred operáciou naučí, to potom akoby našiel.

Nadváha a obezita pred operáciou

Nadváha je v prípade operácie bedrového kĺbu niečo ako triedny nepriateľ.

Spine Clinic

Nielenže môže skomplikovať priebeh operácie, ale určite obmedzuje aj pooperačné rehabilitačné možnosti a v podstatnej miere nepríjemne zaťažuje nový kĺb, respektíve tkanivo, ktoré sa okolo operovaného miesta musí zahojiť.

Súčasťou predoperačnej prípravy na našej klinike je preto aj znižovanie hmotnosti, celkové nastavenie diéty a privykanie pacienta na nový spôsob stravovania. „Takto pripravený pacient sa môže s dôverou zveriť do našich rúk, pretože sa významne pričinil o to, aby operácia vyšla,“ uzatvára ortopéd Tomáš Jakubík.

 

Pred operáciou bedrového kĺbu

  • Treba si zabezpečiť predoperačné vyšetrenia u internistu.
  • Jesť sa môže maximálne 6 hodín pred operáciou.
  • Napiť sa 1 dcl čistej vody je dovolené maximálne 2 hodiny pred operáciou.
  • Ráno pred operáciou môže pacient užiť lieky, ktoré bežne užíva.
  • Do nemocnice si treba doniesť výsledky predoperačných vyšetrení, röntgenové snímky a ortopedický nález.
  • Treba si priniesť pár francúzskych bariel, iné dohodnuté pomôcky a hygienické potreby.
  • Do nemocnice prichádza pacient s kontaktom na osobu, ktorá mu zabezpečí odvoz po prepustení do domáceho ošetrenia a tam sa o pacienta postará.
  • Do nemocnice sa neodporúča nosiť cenné veci a väčšiu hotovosť.