Zima nie je len obdobím Vianoc a snehových radovánok. Sme zvyknutí, že mráz každoročne pokryje cesty, z chodníkov sa stáva klzisko a sezónne športy prinášajú riziko nepekného pádu. Aj keď niektoré pády vyzerajú komicky a radi nad nimi mávneme rukou, mali by sme byť obozretní.
Úrazy kolena, zápästia
Nebezpečenstvo pošmyknutia aj mimo svahu, predovšetkým na chodníkoch, prudko stúpa a pozor by si mali dávať obzvlášť seniori. „Najčastejšie v tomto období trpia kolená, členky, u starších ľudí zase zápästia,“ vysvetľuje náš ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík, s čím sa aj v ambulancii najviac stretáva.
Aby ste sa vyhli bolesti a nepríjemnostiam, ideálna je prevencia:
- noste topánky s vhodnou protišmykovou podrážkou a reflexné prvky na oblečení,
- pri športe nechoďte na hranicu únavy, pri ktorej strácate koncentráciu,
- buďte na chodníkoch i schodoch opatrnejší, kráčajte popri zábradlí,
- vyberte si vhodnú športovú disciplínu, nepreceňujte svoje schopnosti,
- zvýšte pozornosť, len čo zrýchlite,
- vyhýbajte sa impulzívnym, prudkým pohybom,
- noste teplé oblečenie a požívajte menej alkoholu, ktorý narušuje rovnováhu.
Keď už sa však nešťastný pád podarí, nenechávajte nič na náhodu.
Ako postupovať pri úraze?
V prvom rade je dôležité zbystriť pozornosť a zhodnotiť situáciu. Pád sa môže zdať horší, ako v skutočnosti bol, a naopak. „Treba odsledovať, či končatina opúcha alebo neopúcha,“ tvrdí MUDr. Jakubík. „Ak ide o niečo vážnejšie, opuch patrí medzi prvé prejavy spolu s modrinou – hematómom. Keď sa zjaví, je dobré končatinu znehybniť a chladiť.“ Rozsah úrazov je však rôzny a je prirodzené, že chceme vedieť, aký vážny je náš stav. „Pokiaľ ide o vnútorné zlomeniny, objaví sa výrazný opuch, mnohokrát bez zafarbenia. Logika teda hovorí, že čím skôr to napuchne, tým je to horšie,“ hovorí náš ortopéd. Aj pre lekárov je náročné len tak na prvý pohľad rozoznať, o aké konkrétne zranenie ide, nieto pre laika. „V prípade, že bolesti pretrvávajú, je dobré navštíviť lekára čím skôr.“
Spadol som, čo teraz?
Hlavným heslom je neotáľať! Čím dlhšie sa budete s opuchom trápiť, tým viac si priťažíte. Pacient by mal absolvovať magnetickú rezonanciu do 24 hodín od úrazu. Podľa toho lekár zistí, či bude potrebná operácia. „Vďaka rozmanitým možnostiam medicíny sme schopní dať zlomeninu do úplne pôvodného stavu. Naším cieľom je čo najviac rekonštruovať. Keď sa napríklad roztrhnutie menisku zachytí dostatočne skoro, konečný výsledok a efekt do budúcnosti je veľmi priaznivý. Pokiaľ už prebehne proces hojenia, čo nastáva približne po dvoch týždňoch, hovoríme o tzv. odloženom výkone. To je čas, kedy sa už len snažíme dať do poriadku, čo zostalo,“ varuje pred zanedbávaním úrazu ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík. Nie je teda správne zostať len pri bandáži. Ak budete dôverovať kvalitným odborníkom, na staré kolená rozhodne neoľutujete.