Beh je jednou z najpopulárnejších športových aktivít. Nie je finančne zaťažujúca a stačí zobrať bundu, kvalitné tenisky a vybehnúť do prírody. Napriek svojim veľkým benefitom pre ľudský organizmus môže však behanie niektorým z nás aj ubližovať. Ako správne behať a kto by si mal, naopak, zvoliť inú aktivity?
Skvelý kardio tréning
Milovníci tohto pohybu sa po celom svete združujú v tímoch a vytvárajú silné bežecké komunity. Netreba sa čudovať, beh je vynikajúce kardio, ktoré pôsobí preventívne. Tí, ktorí aktívne behávajú, majú prirodzene nízku pravdepodobnosť, že sa stanú obéznymi. Pravidelné tréningy zvyšujú kondíciu, zväčšujú kapacitu pľúc, posilňujú činnosť srdca, spevňujú svaly dolných končatín či stredu tela a udržujú správnu funkciu imunitného systému. Beh taktiež spomaľuje rednutie kostí počas starnutia, čím odďaľuje riziko vzniku osteoporózy. Preto je dôležité behávať správne, aby sme si viac neublížili ako zlepšili svoj život.
Správna technika behu
Pred tým, než sa aj vy rozhodnete začať behať, mali by ste zvážiť, či je vaše telo na túto aktivitu dostatočne pripravené. „Každý organizmus má iné danosti a je naozaj rozumné vedieť správne odhadnúť svoje sily. Pomalé a postupné posúvanie latky vlastných síl je možno v poriadku, ale akékoľvek prepínanie sa skôr alebo neskôr prejaví na zdraví,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Jakubík, ortopéd z našej kliniky. Pokiaľ nemáte skúsenosti s aktívnym športovaním, nezačínajte zhurta, vaše kĺby by sa vám nemuseli poďakovať.
Ako behať
- Po akom povrchu behať?
Najväčšou odvrátenou stránkou behu je práve záťaž na kĺby. Aby ste predišli bolesti kĺbov a znížili negatívny vplyv behu, vyhýbajte sa betónovému či asfaltovému povrchu a utekajte radšej do prírody. „Behanie na asfalte nám na kliniku, keď to tak poviem, doslova dodáva pacientov. Ľudia si neuvedomujú, že pri behu na tvrdom povrchu je každý jeden krok úderom pre kĺb. A potom sa čudujú, že ich bolia kolená, pod kolenom, členky… Pritom je to prirodzená odpoveď organizmu na neprimeranú záťaž a na odstránenie dôsledkov vo finále často nestačí len konzervatívna liečba, ale je potrebný operačný zákrok,“ upozorňuje ortopéd MUDr. T. Jakubík.
- Kto by mal behávať a kto nie?
Beh nie je ideálnym športom napríklad pre extrémne obéznych pacientov, ktorých váha môže pri prudkých dopadoch vážne poškodzovať kĺby. Rovnako, pokiaľ máte cez 50 rokov, no nikdy ste nebehávali ani aktívne nešportovali, zvoľte si iný šport a nezabudnite absolvovať lekársku prehliadku. Prípadne začnite s dlhšou chôdzou, cez poklus na krátke vzdialenosti až po súvislý beh. Všetko má svoju postupnosť. Optimálna je kombinácia rôznych športov, ktoré zasahujú kĺby v menšej intenzite. „Ako ideálna sa javí kombinácia bicyklovania a plávania,“ radí náš ortopéd. „Nielen behaním, ale aj na bicykli sa dá krásne budovať kondícia. Bicykel je však z pohľadu záťaže pre svaly a kĺby mnohonásobne zdravší. Plávanie asi ako jediný šport nespôsobuje žiadne deformácie, preto by malo byť doplnkovým športom k akejkoľvek inej aktivite. Jediné, čo môže po plávaní pri nesprávnej technike bolieť, je krk, ale ten je iba stuhnutý a to sa dá vyriešiť ľahko. No a keď už chce niekto behať, tak nech si vyberá terény podobné futbalovému trávniku – teda mäkké. Inak je takmer isté, že skôr či neskôr skončí u ortopéda,“ uzatvára Tomáš Jakubík.