Tak to máte za sebou! Poškodený bedrový kĺb vám naši špecialisti nahradili umelým bedrovým kĺbom a vám sa po zotavení výrazne uľaví. Vydarená operácia je však len polovicou úspechu.
Nový začiatok s umelým bedrovým kĺbom
O kvalite života s novým umelým kĺbom rozhodnú nasledujúce dni, týždne, mesiace a hlavne to, ako sa budete o svoje telo starať. „Hoci má
pacient krátko po operácii pocit, že by zvládal všetko, nesmie nohu zaťažovať. Treba si uvedomiť, že trvá minimálne šesť týždňov, kým sa tkanivá okolo nového kĺbu zahoja a aj potom treba správne nohu rehabilitovať, chodiť s francúzskymi barlami a končatinu odľahčovať,“ hovorí skúsený ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík z našej ortopédie v Bratislave.
Prvé dni po operácii kĺbu
Po operácii bedrového kĺbu v našej klinike je pacient prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde na neho a jeho životné funkcie až do nasledujúceho rána dohliada tím skúsených anestéziológov. Nasledujúce ráno sa urobia všetky potrebné kontrolné vyšetrenia a potom pacienta postavíme rovno na nohy. Samozrejme, iba na chvíľu, pretože odteraz bude niekoľko týždňov v špeciálnom režime, kedy bude postupne posilňovať všetky svaly a zaťažovať operovanú nohu.
„S rehabilitáciou sa začína hneď na druhý deň po operácii. Potom ako sme pacienta postavili na nohy a premiestnili do jeho izby, začína pod dohľadom fyzioterapeuta robiť pasívne pohyby na lôžku,“ ozrejmuje dianie po operácii MUDr. Jakubík.
Pomaly, ale isto
Ak sa pacient na operáciu dobre pripravil, napríklad, že absolvoval predoperačnú prípravu, jeho svaly boli dostatočne posilnené a relatívne rýchlo opäť naberú silu. Zároveň sa už vopred naučil, ako s operovanou nohou ležať, ako vstávať z postele, ako sedieť, obliekať a obúvať sa, ako chodiť s francúzskymi barlami a mnoho ďalších vecí. Ak sa na to nepripravil, všetko ho naučíme teraz.
„Na našej klinike ponúkame možnosť rehabilitačných pobytov, počas ktorých s pacientom cvičí fyzioterapeut trikrát denne. Tento spôsob rehabilitácie vrelo odporúčam, pretože takto je rehabilitácia intenzívna, maximálne prispôsobená potrebám a možnostiam pacienta, robí ju špecialista a človek s operovaným kĺbom sa nemusí zaťažovať transportom na rehabilitáciu,“ hovorí špecialista z Clinica Orthopedica. Pacient každý jeden deň vidí a cíti pokroky. Rehabilitačný pobyt zahŕňa okrem nácviku mobility a samostatnosti pacienta aj ošetrovanie pooperačných rán, stehov a jaziev a zlepšovanie hybnosti.
Udržanie si váhy
Medzi veci, na ktoré si treba dať po operácii pozor, patrí aj udržanie hmotnosti. Áno, ľahko sa to napíše alebo povie, všetci však vieme, že na dosiahnutie tohto cieľa, zvlášť, keď sa človek hýbe v obmedzenom režime, treba kus zdravého rozumu, vôľu a disciplínu.
„Dobre zrehabilitovaný pacient, ktorý dodržiava odporúčania našej kliniky, sa relatívne rýchlo zapája do bežného života a po čase sa môže vrátiť napríklad aj k svojmu obľúbenému bicyklu, plávaniu alebo turistike,“ usmieva sa náš ortopéd.
Čo robiť a nerobiť po operácii bedrového kĺbu?
- V žiadnom prípade si neprekrižujte nohy ani v sede, ani v ľahu. Pomôže, ak si medzi kolená dáte malý vankúšik.
- Treba spávať na vyššom pevnom lôžku s jedným vankúšom pod hlavou. Poloha na boku a na bruchu nie je vhodná.
- Určite nezaťažovať operovanú nohu viac, ako je nutné. Treba sa riadiť svojimi pocitmi, ak cítite únavu, je čas sadnúť si.
- Sedieť je dovolené v 90-stupňovom uhle. Bedrové kĺby by sa počas obdobia rekonvalescencie nemali dostať nižšie, ako je úroveň kolien. V tom pomôže aj nadstavec na WC.
- Chôdza je dovolená najskôr s dvoma, potom s jednou francúzskou barlou, aby sa stále primerane zaťažovali svaly chrbta, ramien a brucha, no aby bola operovaná noha odľahčená.
- Chôdza s barlami má tiež svoje fázy. Najskôr sa trénuje trojdobá chôdza po rovine, potom chôdza hore schodmi a následne chôdza zo schodov. Okrem toho, že sa takto noha postupne zaťažuje, posilňujú sa aj ostatné zoslabnuté svaly.