Väčšinu dňa presedíte v práci, málo sa hýbete a dlhodobo vás trápi bolesť chrbta? Môžete si koledovať o vyskočenú platničku.

Príznaky vyskočenej platničky

Aby sme chrbtici uľavili od záťaže, je potrebné mať vybudované brušné a chrbtové svalstvo. Pokiaľ sú svaly ochabnuté a často sa hrbíme, môže dôjsť k „vyskočeniu“ platničky. Medzistavcová platnička je hmota, ktorá  sa  nachádza  medzi  kostenými stavcami, ktoré tvoria chrbticu a umožňuje tým ich jednoduchší pohyb a tlmenie záťaže. Pokiaľ dôjde k jej vysunutiu z miesta, tak sa môže táto hmota dotýkať alebo až tlačiť na nerv vychádzajúci z chrbtice, čo sa  u  pacienta  prejavuje  bolesťami vystreľujúcimi do končatín alebo až zhoršenou citlivosťou, či nehybnosťou inervovanej končatiny,“ hovorí náš ortopéd, MUDr. Tomáš Jakubík.

Príčiny problémov s chrbticou

Vinník sa skrýva častokrát práve v nás, majiteľoch svojho zdravia Zanedbávame prevenciu a žijeme zlými návykmi. Málo fyzickej aktivity, sedavé zamestnanie, ale aj neúmerné zaťažovanie chrbtice pri práci či nadmerná pohybová aktivita môžu zapríčiniť vyskočenie platničky napríklad v hrudnej chrbtici. „Miesto, na ktoré je vyvíjaný dlhodobo veľký tlak, začne organizmus spevňovať tak, že sa tam začnú vytvárať drobné výrastky. A napokon, bolesti chrbta môžu súvisieť aj s procesom starnutia – s rednutím kostí alebo deformáciami na platničkách, ktoré vekom vysychajú,“ tvrdí MUDr. Jakubík z našej nemocnice Clinica Orthopedica.

ortopedika ambulancia

Ako sa liečia problémy s platničkou?

Keď s bolesťou chrbta navštívite špecialistov, zvyčajne liečbu začínajú rehabilitáciou kombinovanou s vhodnými technikami či elektroliečbou. „Ak bolesti chrbta neustupujú ani po liečbe liekmi, infúziou či cielenými obstrekmi, a ak lekár diagnostikoval  a MRI (magnetická rezonancia) potvrdila vyskočenie platničky, nasleduje operácia. Našťastie aj v tejto oblasti ortopédie už nastali podstatné pokroky.  V najmodernejších ortopedických nemocniciach v SR sa robia operácie platničiek v indikovaných prípadoch  len z  minirezu a dokonca aj v lokálnej anestéze. Takýto operačný postup sa volá  nukleoplastika a je modernou alternatívou ku klasickým operáciám „otvorenou“ cestou. Priebeh sa počas operácie kontroluje špeciálnym röntgenovým  zariadením. Pacienta po 4 hodinách sledovania prepustia domov a úplný ústup ťažkostí sa očakáva do dvoch týždňov,“ opisuje priebeh liečby ortopéd Jakubík.

Čo robiť, aby ste sa vyhli problémom s platničkami

Alfa a omega je, samozrejme, prevencia. Prinášame niekoľko tipov:

  • Vyhýbajte sa jednostrannej záťaži a jednostranné preťaženie chrbtice (dlhodobé sedenie pri počítači)
  • Pokiaľ dlho sedíte, lebo si to vyžaduje vaše zamestnanie, kompenzujte to posilňovaním s vlastným telom, prechádzkami, bicyklovaním alebo plávaním
  • Vyhýbajte sa športom, počas ktorých sa vystavujete otrasom na tvrdom povrchu (beh po asfalte)
  • Ak máte po štyridsiatke a prvýkrát začínate aktívne športovať, uprednostnite chôdzu pred behom
  • Ak už pociťujete problémy, využite rôzne formy rehabilitačných pobytov zameraných na chrbticu.