S poškodením pohybového aparátu sa u nás na ortopédii stretávame denne. Zima je za rohom, a tak očakávame viac pacientov vo vyššom veku, ktorí utrpeli zranenie v dôsledku pádu na klzkom povrchu.
No či už ide o športovcov alebo inak aktívnych ľudí, tí plnia ambulancie bez ohľadu na ročné obdobie. Ak chcete byť Chcú byť fit, športujú, no nie vždy správnym spôsobom. Výsledkom tak môže byť buď
- úraz – náhle poškodenie pohybového aparátu
- degeneratívne poškodenie – pri dlhodobo nevhodnej a nesprávnej záťaži
Samostatnou kapitolou sú ľudia bez pohybu a s nadváhou. V ich prípade je skutočne len otázkou času, kedy tiež budú musieť vyhľadať ortopéda. Napríklad aj pre problémy s meniskom.
Na čo mi je meniskus?
Laici si pod meniskom predstavujú „ochorenie“, respektíve poškodenie kolena, v skutočnosti je to súčasť organizmu.
- meniskus má každý z nás
- bráni priamemu kontaktu tvrdých plôch pri pohybe
- v každom kolene sú dva
- sú z väzivovej hmoty
- spolu s ostatnými väzivami je úlohou menisku udržať stabilitu. To je jeho primárna funkcia
- rovnako má za úlohu zabezpečiť pohyb synoviálnej tekutiny, jej obtekanie okolo plôch v kolennom kĺbe
Ako zistím či mám poškodený meniskus?
Ľudia si meniskus spájajú s poškodením kolena. „Dochádza k nemu vtedy, keď je meniskus preťažený rotačnými pohybmi, má zabrať a on nevládze,“ hovorí náš ortopéd Tomáš Jakubík. „Poškodenie vzniká buď jedným nadmerným rotačným pohybom, ktorý meniskus natrhne, alebo je výsledkom mnohých drobných opakovaných pohybov – vznikne degeneratívne opotrebenie menisku.“ Problém je potrebné v každom prípade riešiť. Návšteva ortopédie je nevyhnutná a podľa našich špecialistov, hrá rozhodujúcu úlohu čas a rýchla
Objednávka na urýchlené MRI
„Prvé stupne poškodenia menisku, ktoré sa neprejavujú na jeho vonkajších častiach a ešte nedráždia chrupavku, sa dajú zistiť iba magnetickou rezonanciou a riešia sa konzervatívne,“ hovorí MUDr. Jakubík. „Keď je viac poškodený, čo vie šikovný ortopéd zistiť aj manuálne, je veľká pravdepodobnosť, že bude nevyhnutné do kolena mechanicky vliezť, urobiť artroskopiu a meniskus ošetriť.“
Pre včasnú a správnu diagnostiku je najoptimálnejšie pracovisko, ktoré má k dispozícii magnetickú rezonanciu.
„To, či sa bude dať meniskus zašiť a ako bude potom fungovať, do veľkej miery záleží od toho, koľko času uplynulo medzi poškodením a nápravou. Povedal by som, že táto premenná je doslova esenciálna,“ je presvedčený MUDr. Jakubík. „Čim bližšie je meniskus k puzdru, odkiaľ je vyživovaný, tým väčšia je šanca, že sa pekne vyhojí. Preto je dobre mať magnetickú rezonanciu, aby sa dalo vyšetrenie urobiť do 24 hodín po úraze a následne sa rozhodnúť, či je nutná operácia, ktorá prebehne v priebehu nasledujúcich 24 hodín. Rýchlosť zdiagnostikovania a umiestnenie menisku ovplyvňujú výsledok operácie aj jeho ďalšiu funkčnosť.“
Samozrejme po operácii či liečbe je podstatnou časťou zaradiť do svojho životného štýlu aj rehabilitáciu.